Slivovica je jeden zo siedmich divov kopaničiarskeho regiónu podľa ankety Miestnej akčnej skupiny (MAS) Kopaničiarsky región.
Ak sa schváli predkladaný návrh poslancov, nielen jej domáce pálenie sa zlegalizuje. Na Slovensku je takmer 200 registrovaných páleníc a podľa odhadov 10–tisíc čiernych páleníc.
Pálenie alkoholu z vlastného ovocia a pre vlastnú spotrebu, by malo byť legálne za určitých podmienok. Ako a za akých podmienok, to je obsahom predkladaného návrhu poslancov z koaličného Mosta-Híd.
Na Slovensku tak ako aj v okolitých krajinách existuje dlhodobá tradícia súkromnej výroby destilátov z vlastného dopestovaného ovocia. Napriek tomu je táto činnosť postavená u nás mimo zákon.
„Aktuálne riešenie nemožno považovať za postačujúce, keďže i napriek jednoznačnému zákazu a hrozbe trestného stíhania dochádza k súkromnej výrobe destilátov fyzickými osobami v nezanedbateľnom rozsahu,“ tvrdia predkladatelia Peter Antal, Tibor Bastrnák, Béla Bugár, Elemér Jakab a Peter Kresák z Most-Híd.
Poslanci chcú legálne umožniť súkromnú výrobu destilátov z vlastného ovocia pre vlastnú spotrebu. A to fyzickými osobami výlučne za zákonom presne stanovených podmienok.
Podľa novely súkromnú výrobu destilátu možno vykonávať iba v maximálnom povolenom objeme 25 litrov na osobu za kalendárny rok. Výroba sa môže realizovať výhradne v najviac 100-litrovom destilačnom zariadení. V prípade, že viacero členov spoločnej domácnosti spĺňa definíciu súkromného výrobcu destilátu, uplatní sa obmedzenie maximálne 25 litrov liehu ročne na celú domácnosť.
Súkromný výrobca musí spĺňať podmienku dovŕšenia 18 rokov veku, na výrobu môže použiť iba ním dopestované ovocie a vlastné destilačné zariadenie spĺňajúce zákonné podmienky.
Vyrobený alkohol sa nesmie predávať alebo akýmkoľvek spôsobom uvádzať na trh. V destiláte môže byť najviac 86 percent alkoholu.
Aj z domácej pálenky bude treba platiť daň, Most-Híd ju však navrhuje v zníženej výške – 5,4 eura za liter 100-percentného alkoholu. Znamená to, že za liter 50-percentnej pálenky bude treba štátu odviesť 2,70 eura.
Domáca pálenica si bude musieť viesť elektronickú evidenciu vypáleného destilátu. Súkromný výrobca bude povinný oznámiť držbu destilačného zariadenia a musí mať splnenú aj daňovú povinnosť.
Ministerstvu musí výrobca oznámiť, ak bol právoplatne odsúdený za trestný čin nepovolenej výroby liehu, alebo bol právoplatne uznaný vinným z niektorého z vymedzených priestupkov.
Návrh upravuje kompetencie ministerstva pôdohospodárstva, kompetencie colných orgánov a tiež ukladanie sankcií v prípade porušenia zákona.
podľa predkladaného návrhu
Pod návrhom je podpísaný aj predseda Mosta-Hídu Béla Bugár a tomu doteraz koalícia schválila všetky zákony. Výroba domácej pálenky by sa po schválení mala zlegalizovať od 1. januára 2019.
Už v roku 2015 sa o legalizáciu domáceho pálenia v malých objemoch neúspešne pokúšala vtedajšia opozícia Strana Skok .
zdroj: predkladaný návrh zákona poslancov v parlamente a (MAS) Kopaničiarsky región a aktuality.sk
Farmárske dobroty a remeselnícke poklady rozžiaria centrum mesta. Vianočné trhy v Skalici sa uskutočnia 29. novembra…
Dopravný servis Zelená vlna aktuálne informuje o zrážke troch vozidiel na diaľnici D2. Na D2…
Čas zázrakov je veľmi skoro. Ste pripravení na Vianoce 2024? Máte už vymyslenú originálnu výzdobu…
Pivovar Wywar, člen Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Záhorie a Kopanice, zaznamenal úspech na treťom…
Zimná údržba ciest je personálne, technicky a materiálne zabezpečená a pripravená na nadchádzajúce obdobie zo…
"Rozhodli sme sa vytvoriť niečo výnimočné na mieste, kde kedysi stála stará, opotrebovaná zastávka pri…