Rozhovor podcast: Jarná sezóna v záhradke je opäť v plnom prúde a jednou z kľúčových činností je výsadba stromov. Ako však správne vysádzať stromy, aby sme predišli sklamaniu a zabezpečili ich zdravý rast?
Cenné rady nám poskytol arborista a ovocinár Dávid Fendrich z občianskeho združenia Fándlyho záhrada.
Jesenná výsadba vyžaduje menej polievania
„Ak je to možné, uprednostňujeme jesennú výsadbu stromov. Dôvodom je využitie zimnej vlahy, vďaka ktorej stromčeky do jari lepšie zakorenia. Na jar potom majú oveľa skorší nástup do vegetácie v porovnaní so stromami vysádzanými na jar. Pri jarnej výsadbe je nevyhnutné hlbšie skrátiť korene a v prípade dlhšie trvajúceho jarného sucha stromy aj polievať, čo je veľmi podstatné. Stromy vysadené na jeseň zvyčajne netreba vôbec zalievať, čo je dôležitý rozdiel,“ vysvetlil na úvod rozdiel medzi výsadbou počas jesene a na jar.
Deň výsadby – najdôležitejší deň v živote stromu
Je kľúčové venovať výsadbe dostatok pozornosti, pretože deň výsadby je najdôležitejším dňom v živote stromu. Správnym postupom pri výsadbe dáme stromu čo najlepší začiatok a môžeme ho tak naštartovať. Ak si na výsadbe dáme záležať, zabezpečíme, že strom bude dlhoveký a pravdepodobne nás prežije.
Mýty o výsadbe stromov
Dva najrozšírenejšie mýty pri výsadbe stromov sú miešanie pôdnych horizontov a pridávanie hnoja ku koreňom. „Nie je správne dávať vrchnú úrodnú vrstvu pôdy naspodok a spodnú vrstvu navrch, pretože v každej vrstve sa nachádzajú iné pôdne baktérie. Miešaním vrstiev by sme ich mohli zničiť. Hnoj a podobné materiály je lepšie nastielať na povrch pôdy po výsadbe,“ vysvetlil odborník.
Najdôležitejšie je vysádzať stromy skôr plytšie ako hlbšie, pretože po výsadbe si stromček ešte sadne aj s hlinou.“ Často sa stáva, že miesto štepenia, ktoré býva zvyčajne iba 10-15 cm nad povrchom pôdy, je príliš utopené. Preto je kľúčové dbať na to, aby bol stromček posadený rovnako hlboko, ako bol vysadený v škôlke,“ zdôraznil ovocinár.
Treba dbať aj na ochranu
Dôležitú úlohu zohráva aj oporný kôl, ktorý chráni stromček pred rôznymi vplyvmi a premávkou. Pri výsadbe v krajine je nevyhnutné dbať na oplotenie a ochranu stromov pred ohryzom zverou, ako sú zajace či srnčia zver.
Rez nemožno podceniť
Ďalšou často zanedbávanou časťou starostlivosti je povýsadbový rez. Je veľmi dôležité prispôsobiť veľkosť nadzemnej časti (korunky) veľkosti podzemnej časti (koreňovej sústavy). „Ak by sme to neurobili, stromček by mohol uhynúť alebo prestať rásť, pretože zostávajúca koreňová časť by nedokázala vyživiť neskrátenú korunku. Obzvlášť pri jarnej výsadbe je nevyhnutné stromček po výsadbe veľmi hlboko zrezať,“ upozornil odborník.