Mestská kompostáreň v Malackách je dokončená. Vyrástla na mieste bývalých vodární pri vjazde do Malaciek z Plaveckého Štvrtka. Informoval o tom Bratislavský samosprávny kraj (BSK).
Okrem štiepkovania a kompostovania trávy budú v kompostárni inštalované aj moderné biodomy na spracovanie kuchynského odpadu z domácností. Malačania tu budú môcť vyviezť aj vlastný zelený odpad a odrezky zo svojich záhrad. Mesto má už v rukách kolaudačné rozhodnutie.
Na kompostáreň eurofondy 2,6 milióna eur
Na výstavbu plánovanej kompostárne získali Malacky eurofondovú dotáciu vo výške 2,6 milióna EUR. „Verím, že prevádzkou kompostárne sa v meste zvýši miera separácie zeleného odpadu,“ uviedol primátor Malaciek Juraj Říha.
Kompostáreň vyrástla na mieste bývalých vodární pri vjazde do Malaciek z Plaveckého Štvrtka. Pozemky na tento účel získalo mesto do svojho majetku.
Kompostáreň umožní vyrábať štiepku a ekologicky spracúvať zelený odpad z malackých domácností. Súčasťou budú aj dva veľké hygienizačné biodomy na spracovanie kuchynského odpadu. „Som presvedčený, že by bol v tomto ucelenom novom areáli ideálny aj nový zberný dvor, čím by sme mohli uzavrieť ten pôvodný na Hlbokej ulici,“ dodal Juraj Říha.
„Mestský úrad pod vedením primátora Juraja Říhu doslova chŕli projekt za projektom. Opravujú školy a škôlky, revitalizujú športoviská, stavajú cyklotrasy, v centre mesta vybudovali parkovací dom či zrevitalizovali námestie. Najnovšie nechýba ani kompostáreň. Mesto má tiež v zásobníku pripravené množstvo projektov, územných rozhodnutí i stavebných povolení. Nuž a my na župe zase robíme všetko pre to, aby sme dobré projekty podporili a získali pre ne financie,“ spresnil župan Juraj Droba.
Ako to bude fungovať?
Realizácia kompostárne umožní využitie bioodpadov z údržby verejnej zelene mesta Malacky, pokosenej trávy, odrezkov, kríkov, konárov, stromov a biologicky rozložiteľného odpadu od obyvateľstva IBV, KBV, prevádzok a služieb (školy, organizácie). Kompostovanie bude realizované na pripravenej zabezpečenej betónovej ploche, pri dodržaní podmienok ochrany povrchových a spodných vôd a životného prostredia. Vlastné zabezpečenie podmienok ochrany je riešené v rámci stavebnej časti. Aby humifikačný proces počas kompostovania úspešne prebehol, je potrebné dodržať niektoré podmienky. Tieto podmienky musia umožniť rozvoj a činnosť prítomnej mikroflóry, ako aj priebeh potrebných chemických reakcií.