Dnes (23.6.2023) boli vypustené štyri umelo odchované mladé sokoly sťahované, ktoré si cca dva týždne vytvárali väzbu na centrum mesta v drevenej voliére na streche senického domu kultúry. Tieto malé dravé vtáky by mali pomôcť s reguláciou populácie holubov v meste. NaZahori.sk o tom informovala Tatiana Moravcová, hovorkyňa mesta Senica.
Mesto Senica sa dlhodobo venuje riešeniu problematiky s divo žijúcimi holubmi. Tie si v samom centre mesta obľúbili šikmú strechu vysokého bytového domu, kde zvyknú v kŕdľoch sedávať. S čím súvisí permanentné znečisťovanie ako samotnej bytovky, tak jej bezprostredného okolia.
„V minulosti sme v spolupráci s holubármi zriadili na povale tohto domu holubník, kde boli holuby v pravidelných intervaloch odchytávané. V snahe pomôcť vlastníkom bytov v tomto bytovom dome, sme avizovali, že sa zaujímame aj o ďalšie alternatívne riešenie, ktorým je nasadenie menších dravých vtákov,“ vysvetľuje zástupca primátora Filip Lackovič.
Sokol sťahovavý je slovenský pôvodný druh a tieto malé dravce sú podľa odborníkov najvhodnejším druhom na riešenie problematiky s holubmi. Patrí medzi najrýchlejšie dravé vtáky vôbec a pre holuby je prirodzeným predátorom. Loví skôr slabšie alebo choré jedince. Nasadení sokolíci by mali premnožených holubov v meste nielen loviť pre potravu, ale zároveň by ich mali aj plašiť.
„Ide o systém biologickej ochrany a zároveň najprirodzenejší spôsob eliminácie mestských holubov. Sokoly sťahovavé sú najvhodnejším druhom, pretože si ľahko zvykajú na mestské prostredie, ktoré im relatívne vyhovuje, keďže v prírode žijú a hniezdia v skalách, v meste sa preto sústredia na strechy výškových budov,“ vysvetľuje poľovník a sokoliar Peter Janok.
Štvorica mladých sokolov sa bude po otvorení voliéry postupne oboznamovať s prostredím a rozlietavať. Sokoliar ich bude aj naďalej chodiť kontrolovať a v prípade potreby prikrmovať, až kým nebudú samostatné.