Protesty Slovákov po vražde Jána Kuciaka potvrdili niečo významné: Všetci musíme byť strážcami slobody tlače. Pretože novinár nereprezentuje len sám seba, ale nás všetkých, píše CILLA BENKÖ, riaditeľka verejnoprávneho Rádia Švédsko. .
FOTO: Cilla Benkö, riaditeľka švédskeho verejnoprávneho rádia. [The Council of the European Union]
Dnes (3. mája) si pripomíname Svetový deň slobody tlače. Tento rok aj s dôrazom na slobodu tlače ako základný kameň ostatných ľudských práv. Situácia je naliehavá, pretože demokracia ako forma vlády je na čoraz viac miestach sveta spochybňovaná. Podľa Göteborskej univerzity sa počet demokracií vo svete zmenšil na úroveň roku 1986 a sloboda tlače je často prvou obeťou rozpadávajúcej sa demokracie.
Jasne to vidíme po Putinovej invázii na Ukrajinu. Nezávislé médiá v Rusku boli blokované a likvidované. Jednotliví novinári boli cenzurovaní a v marci bol v Jekaterinburgu zatknutý a uväznený americký novinár Evan Gerškovič z denníka Wall Street Journal na základe obvinenia zo špionáže. Ruské sily prevzali kontrolu nad tokom informácií a ruské obyvateľstvo na to dopláca.
„Lži veľmi mocných nie sú to, čo je v ohrození. V nebezpečenstve je pravda tých, ktorí nemajú moc.“ To je niečo, nad čím sa treba zamyslieť pri príležitosti dnešného Svetového dňa slobody tlače.
Zdroj: EURACTIV – pôvodne publikovaný v švédskom denníku Expressen