Od piatka 14. mája 2021 má senická radnica k dispozícii byt dočasného náhradného bývania, ktorý zriadila v budove župného domova sociálnych služieb pre dospelých na Štefánikovej 1377/77, ktorú má mesto vo vlastníctve.
Prestrihnutím pásky odovzdali nový byt dočasného bývania k dispozícii primátor Senice Martin Džačovský a prednostka Mestského úradu Senica Katarína Vrlová. NaZahori.sk o tom informovala Tatiana Moravcová, hovorkyňa mesta.
„Kancelárske priestory v budove domova sociálnych služieb neboli dostatočne efektívne využívané, preto sme ich v uplynulých mesiacoch opätovne prerobili na pôvodný účel – na bytovú jednotku. Tá bude slúžiť občanom mesta Senica ako útočisko v krízových situáciách, keď by napríklad v prípade živelných pohrôm nemohli obývať vlastné domovy. Samozrejme, že si želám, aby bol za takýmto účelom tento novo-zrekonštruovaný dvojizbový byt využívaný čo najmenej,“ okomentoval odovzdanie dvojizbového bytu primátor Senice Martin Džačovský.
Dispozícia bytu sú dve obývacie izby, kuchyňa, vstupná chodba, kúpeľňa so sociálnym zariadením a bezbariérovým sprchovým kútom a balkón. Mestský byt dočasného náhradného bývania bol kompletne zrekonštruovaný, vrátane výmeny okien a podláh, vybavený novým nábytkom a domácimi spotrebičmi. Celková cena – za stavebné práce i spotrebiče predstavuje necelých 15 tisíc eur.
„Rekonštrukciu bytu dočasného náhradného bývania, ktorú sme začali v januári, trvala mesiac. Nasledovalo zakúpenie nábytku, postelí a kuchynskej linky. Kapacitne je byt určený na prenocovanie maximálne šiestich ľudí,“ vyratúva vedúca Oddelenia sociálnych vecí, kultúry a športu Mestského úradu Senica Renáta Hebnárová, ktorá mala na starosti celú rekonštrukciu i následné vybavenie a zariadenie bytu.
Byt dočasného náhradného bývania bude mestu Senica slúžiť ako poskytnutie prvej pomoci občanom v krízových situáciách (spôsobených napríklad živelnou pohromou). V takýchto prípadoch bude občanom ponúknutá možnosť ubytovania v tomto byte na nevyhnutný čas. Byt nebude slúžiť na dlhodobé bývanie.
„Už v minulosti sme sa stretli so situáciami, kedy sme museli riešiť a urýchlene zháňať náhradné bývanie pre našich občanov. Či už išlo o vyhorený byt, uletenú strechu bytovky alebo zaznamenaný neznámy plyn v bytovke. Keďže mesto doteraz nedisponovalo takouto bytovou jednotkou, využívali sme napríklad služby hotelov,“ uvádza príklady z praxe primátor Senice.