Výpadok príjmov od štátu, súvisiaci s koronakrízou, pocítili všetky mestá a obce na Slovensku. Keďže štát vybral menej na daniach z príjmu fyzických osôb, menej financií prerozdelil samosprávam vo forme podielových daní. Samosprávy tak prišli o značnú časť svojich kľúčových príjmov.
Podľa informácií Ministerstva financií SR majú Malacky výpadok z podielových daní 399 141 eur. Všetky samosprávy na Slovensku spolu prišli o 121 miliónov eur.
Výpadok podielových daní – mestá na Záhorí
- Malacky 399 141 eur
- Holíč 239 088 eur
- Senica 460 429 eur
- Skalica 396 317 eur
- Stupava 285 973 eur
- Gbely 114 968 eur
- Šaštín – Stráže 115 928 eur
Malacky
Mestá, obce aj samosprávne kraje môžu v súvislosti s výpadkom financií dostať bezúročné štátne pôžičky. O štátnu výpomoc vo výške vyčísleného oficiálneho výpadku, t. j. 399 141 eur, sa budú uchádzať aj Malacky. Návrh na podanie žiadosti o pôžičku budú posudzovať poslanci mestského zastupiteľstva na rokovaní 24. septembra. Vďaka štátnej pomoci by sa mohli sanovať niektoré investície plánované na obdobie druhého polroka 2020.
Ak sa o pôžičku požiada, bude sa splácať v štyroch ročných splátkach (prvá v roku 2024, posledná v roku 2027).
Minister financií Eduard Heger pripustil, že splátky bude možné odpustiť. Toto rozhodnutie ale musí prijať vláda Slovenskej republiky v zmysle zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy.
Mesto Malacky šetrí aj samo
Malacky však nečakajú na štátnu pomoc so založenými rukami. V nadväznosti na prvé ekonomické prognózy v súvislosti s koronavírusom mesto urobilo už v marci tohto roka prvú revíziu svojho rozpočtu. V praxi to znamenalo zníženie výdavkov o 600-tisíc eur. Primátor vtedy vydal rozsiahly príkaz obmedziť nákupy a služby iba na nevyhnutné dokončenie začatých projektov a úloh, zrušil nepovinné výdavky, obmedzil priznávanie odmien zamestnancom a prideľovanie dotácií mesta pre kultúrne, športové a seniorské organizácie.
Zrušili sa veľké mestské podujatia ako Prvomájové Malacky či Deň detí. Mesto tiež obmedzilo vlastné investície do rekonštrukcií verejných priestorov (napr. ulice, chodníky), pričom prioritne zostali projekty financované z externých zdrojov (eurofondy, dotácie). Redukcia výdavkov sa dotkla aj mestských organizácií.
Na septembrovom zastupiteľstve sa bude prerokúvať aj ďalšia revízia tohtoročného mestského rozpočtu.
Autor: TS I. Sochorová/ Ľ. Pilzová a www.NaZahori.sk