Na Mestskom zastupiteľstve (MsZ) v Skalici, ktoré sa konalo v pondelok 4. mája 2020, uprela primátorka mesta a zároveň poslankyňa Národnej rady Anna Mierna práva mestským poslancom, keď neumožnila hlasovať o ich pozmeňovacích návrhoch.
Stalo sa tak v bode 8, ktorou bola Správa o hodnotení Správy mestského majetku, kde počas rozpravy podali poslanci Rudolf Šantavý a Vladislav Horňák pozmeňujúce návrhy. Primátorka sa po predložení návrhov oprela o Rokovací poriadok, keď z neho citovala bez uvedenia paragrafu. „Čítam rokovací poriadok MsZ, ak boli k návrhu písomne podané pozmeňujúce alebo doplňujúce návrhy, hlasuje sa najskôr o nich, a to v poradí, v akom boli podané,“ uviedla Mierna. Následne neumožnila o pozmeňovacích návrhoch v bode 8 hlasovať.
12 poslancov (Lipovský, Rangl, Rekošová, Skala, Barát, Bučková, Hanzalíková, Hertl, Chovancová, Kadlečík, Kojš a Košík) zahlasovali za návrh napriek tomu, že bolo ich kolegom upreté poslanecké právo.
V diskusii na porušenie poukázal aj poslanec a bývalý primátor mesta Ľudovít Barát: „Elegantným spôsobom bolo upreté právo podať pozmeňujúci návrh. Vedenie mesta si nepreštudovalo rokovací poriadok, ktorý v § 23 odstavec 5 hovorí, že poslanec môže v rozprave podať k prerokovávanej veci pozmeňujúce a doplňujúce návrhy. Vedenie sa účelovo oprelo o § 32, ktorý pojednáva, že ak boli k návrhu písomne podané pozmeňujúce alebo doplňujúce návrhy, hlasuje sa najskôr o nich, a to v poradí, v akom boli podané.
Ako ďalej poslanec Barát vysvetlil, že § 32 hovorí o tom, že ak boli podané návrhy písomne, majú prednostné právo pri hlasovaní a § 23 hovorí o tom, že každý poslanec má podľa zákona o obecnom zriadení právo podávať pozmeňujúce a doplňujúce návrhy. „Toto právo bolo poslancom Šantavému a Horňákovi upreté. Poslanec Kadlečík podával návrh na zmenu uznesenia, ktorý sme písomne neobdržali,“ doplnil Barát.
Na príspevok Baráta primátorka reagovala: „Ja môžem povedať, že máme nesúlad v rokovacom poriadku, o ktorom vieme, že nemáme asi ani v súlade so zákonom a máme tu záväzok, že si ho do polroka prerobíme.“ Lenže v tomto prípade je rokovací poriadok presný, keď v spomínanom § 23 hovorí: „Poslanec môže v rozprave podať k prerokovávanej veci pozmeňujúce a doplňujúce návrhy.“ Toto primátorka Mierna (OĽaNO) nedovolila, čím porušila práva poslancov.
K problému sa vyjadril aj prednosta Dušan Vavrinec: „Paragraf 23 hovorí o rozprave, kde poslanec môže podať o rokovanej veci pozmeňujúce návrhy. Primátorka hovorila o § 32, čiže o návrhu na hlasovanie o uznesení. Myslím si, že poslanci podali pozmeňovacie návrhy na uznesenie a primátorka využila § 32, ktorý hovorí, že by mali byť písomné.“ V § 32 sa však nikde nepíše, čo povedal prednosta, že majú byť v písomnej forme, ale iba o tom, že o písomných návrhoch sa hlasuje prednostne…