9. a 10. 9.2019 uskutoční v Skalici americká profesorka Joan C. Arvedson, Ph.D, CCC/SLP na Slovensku vôbec prvý (podľa dostupných údajov) medzinárodný kurz špeciálneho vyšetrenia prehĺtania u detí, takzvaného VFFS, ktoré realizuje rádiológ spolu s klinickým logopédom. Informovala o tom Martina Plášková, z FNsP Skalica.
Odborníčka z Detskej nemocnice v meste Milwaukee,amerického štátu Wisconsin, profesorka Joan C. Arvedson špecialistov pripravuje nielen v USA ale aj v Kanade, Európe, Ázii i v Južnej Amerike.
Joan C. Arvedson zdroj: pluralpublishing.com
Fakultná nemocnica s poliklinikou Skalica patrí medzi ojedinelé zdravotnícke zariadenia využívajúce videofluoroskopické vyšetrenie ako terapiu založenú na dôkazoch. Komplexný systém starostlivosti pri poruchách prehĺtania rozvíja v spolupráci s rádiologickým a neurologickým oddelením nemocnice od roku 2005 klinická logopedička PaedDr. Barbora Bunová, PhD., ktorá kurz s americkou odborníčkou iniciovala.
Organizátorom kurzu je Slovenská komora iných zdravotníckych pracovníkov (SKIZP) v spolupráci s Katedrou klinickej logopédie Lekárskej fakulty Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave.
Barbora Bunová zdroj: skalica.sk
Pri videofluoroskopickom vyšetrení dieťa sedí v kočíku, vozíku či vajíčku a podáva sa mu tekutina, mlieko, kaša alebo tuhá konzistencia doma zaužívaným spôsobom. Kontrastná látka v prijímanej potrave pomáha identifikovať narušený mechanizmus príjmu potravy, respektíve prehĺtania.
Kurz s americkou odborníčkou v Skalici je určený pre klinických logopédova aj lekárov, ktorí sa podieľajú na vyšetrení porúch prehĺtania videofluoroskopickou metódou: rádiológov, pediatrov, otorinolaryngológov, detských neurológov či detských gastroenterológov.
Poruchy prehĺtania sa u detí môžu prejaviť napríklad kašľom počas kŕmenia, nespokojnosťou, dýchavičnosťou, ale aj odmietaním jedla, napínaním a dávením. Porucha prehĺtania môže ohroziť zdravie dieťaťa, jej neliečenie a nesprávne diagnostikovanie môže spôsobiť dehydratáciu, podvýživu a zatekanie potravy či tekutín do pľúc.To má za následok časté zápaly pľúc a dokonca hrozí zadusenie.
Problém s prehĺtaním sa pritom týka širokého spektra diagnóz a je problémom v každom veku, nielen u detí a dojčiat.
Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CentersforDiseaseControl and Prevention) udáva, že problémy s prehĺtaním má 0,9 percenta z celkovej populácie detí vo veku tri až 17 rokov. Pri deťoch s vývinovými poruchami sa to odhaduje (podľa závažnosti porúch) na 30 až 80 percent.