V piatok 22.2.2019 o 10:08 hodine prijali senickí mestskí policajti (MsP) telefonát z OO PZ SR v Senici s požiadavkou o preverenie oznamu, že na Hurbanovej ulici v bytovom dome sa 17 ročné dievča pokúša spáchať samovraždu.
Po príchode MsP na miesto, sa tam už nachádzali zdravotníci RZP. Žena bola silne rozrušená a chcela sa zabiť nožom.
Lekár jej podal utišujúcu injekciu. Následne, zistil, že dievča nedávno porodilo dieťa, o ktoré sa nevie postarať a preto zostalo v nemocnici.
Matka dieťaťa mala užívať predpísané lieky, čo neurobila. Lekár stanovil diagnózu „laktačná psychóza“ – popôrodná depresia.
zdroj: Mestská polícia Senica FB
Popôrodná depresia
Vyskytuje sa u 10 až 15 % rodičiek. Ostáva často nediagnostikovaná.
Príznaky sa začnú prejavovať v prvých štyroch až šiestich týždňoch po pôrode. Novšie štúdie uvádzajú, že sa môžu pozvoľna rozvíjať až po dobu 6 mesiacov. Depresia trvá do konca prvého roka po pôrode.
Začiatok býva nenápadný. Novopečené matky si ju viac – menej neuvedomujú.
Všetky symptómy sa javia akoby pochádzali z jedného – z vyčerpania:
- nadmerná únava
- pokles energie
- úzkosť
- podráždenosť
- strach zo samoty
- plačlivosť
- pocity neistoty, nerozhodnosti
- poruchy spánku
- chudnutie
Postupne sa vyvíja depresívna nálada a iné typické príznaky depresívneho syndrómu. Žena má pocity zlyhania, viny, výčitky, pocity neschopnosti starať sa o dieťa, obavy z budúcnosti a z opustenia partnerom.
Stráca záujmy a radosť z doterajších činností vrátane radosti z dieťaťa. Sociálne sa izoluje, vyhýba sa kontaktom. Schopnosť starať sa o dieťa naozaj aj reálne klesá. U niektorých matiek sa prejaví nadmerné pitie alkoholu na zmiernenie nepohody.
Svojím psychickým stavom nie je zaťažená len matka, jej dieťa, ale aj prítomný otec.
Stav vyžaduje včasnú diagnostiku. Samozrejme, nie je v možnostiach psychiatrov vyšetriť každú rodičku.
Keďže sa predpokladá, že žena je najčastejšie v kontakte s gynekológom a pediatrom, je na nich, aby si osvojili základné skríningové hodnotenia a odporučili rizikovým rodičkám psychiatrické vyšetrenie.
Stanoví sa presná diagnóza a vypracuje sa komplexný liečebný plán. Tento má zahŕňať psychoterapiu, aj farmakoterapiu. Pri ordinácii antidepresív je potrebné vždy zvažovať pomer benefitu a rizika. A to nielen pre matku, ale najmä pre dieťa.
zdroj: meditrend.sk