V rámci spoločného cezhraničného projektu s Českou republikou sa na území okresov Senica a Skalica bude postupne orezávať až 500 hlavových vŕb.
Orezávaniu predchádza identifikácia hlavových vŕb v teréne (zameranie pomocou GPS, zhodnotenie stavu danej vŕby, zhodnotenie okolia, zaeviduje sa výskyt vzácnych a ohrozených druhov živočíchov, identifikujú sa parcely s výskytom hlavových vŕb, nasleduje komunikácia so známymi vlastníkmi a užívateľmi).
Hlavové vŕby predstavujú významný krajinný prvok z pohľadu kultúrneho i biologického. V minulosti boli hlavové vŕby zastúpené oveľa početnejšie ako je tomu v súčasnosti.
Obyvatelia pre zabezpečenie palivového dreva, vŕbového prútia na rôzne výrobky zakladali hlavové vŕby predovšetkým v oblastiach s nízkou lesnatosťou.
Hlavové vŕby sa v pravidelných intervaloch orezávali, okolie stromov bolo často spásané dobytkom, alebo sa kosilo. Oblasti s výskytom hlavových vŕb sa postupne z krajiny vytrácajú.
Pred niekoľkými desaťročiami sa v rámci rôznych rekultivácií spustil masívny výrub drevín v medziach a vytvárali sa veľké lány ornej pôdy. Regulovali sa takmer všetky vodné toky a odvodňovali sa mokrade.
Zostávajúce hlavové vŕby sa prestali pravidelne orezávať a nasledoval ich postupný zánik, kedy sa po dlhom neorezávaní strom roztrhne a odumrie.
V katastrálnom území Rohov sa hlavové vŕby zaznamenali na nasledovných parcelách (register C-KN):
Parcely č. 887, 889 – vlastníctvo obec Rohov, 906 04, č. 75 – celkový počet hlavových vŕb 56 ks
Parcely č. 965, 966, 1297 – vlastníctvo Slovenská republika – celkový počet hlavových vŕb 26 ks
Orez hlavových vŕb v KÚ Rohov bude v dňoch 20.12. a 21.12. 2018. Vykoná ho ho 8 členovia SOVS a Bird life Slovensko, pod hlavičkou CHKO Záhorie.
zdroj: www.rohov.sk