Kopaničiarsky región – miestna akčná skupina ešte v roku 2013 vyhlásila internetové hlasovanie o Sedem divov kopaničiarskeho regiónu. Zapojilo sa vtedy 3211 hlasujúcich, ktorí si mohli vybrať spomedzi 23 atraktivít regiónu.
Napokon Mohyla Milana Rastislava Štefánika v Brezovej pod Bradlom získala najviac hlasov 456.
Mohyla M.R. Štefánika v Brezovej p. Bradlom foto: nazahori.sk
Hlavným cieľom projektu Sedem divov kopaničiarskeho regiónu bolo vybrať sedem najzaujímavejších atraktivít tohto regiónu, ktoré pomôžu prilákať turistov.
Holubyho chata na Veľkej Javorine foto: wikipedia.org
Kopaničiarsky región – miestna akčná skupina vznikla dňa 5. 10. 2007 najmä z podnetu regiónu Veľká Javorina – Bradlo. Rozkladá sa na území 26 obcí s rozlohou 509,78 km2, na ktorých žije cca 43 000 obyvateľov.
Kopaničiarska slivovica foto: pinterest.com
Sedem divov kopaničiarskeho regiónu
- Mohyla M.R. Štefánika v Brezovej p. Bradlom (456 hlasov)
- Holubyho chata na Veľkej Javorine (334 hlasov)
- Kopaničiarska slivovica (318 hlasov)
- Medzinárodný folklórny festival Myjava (295 hlasov)
- Myjavská veža kostola evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (177 hlasov)
- Gazdovský dvor v Turej Lúke (174 hlasov)
- Vyhliadková veža Poľana v Brestovci (145 hlasov)
Medzinárodný folklórny festival Myjava foto: folklorfest.sk
Kopaničiarsky región – miestna akčná skupina
Kopaničiarsky región ( MAS) vzniklo na ustanovujúcej členskej schôdzi dňa 5. 10. 2007 v Myjave. Účelom vzniku bola možnosť financovania rozvoja vidieka pomocou prístupu Leader – osi 4 v rámci Programu rozvoja vidieka Slovenskej republiky. Cieľom je nájsť v regióne nové možnosti a príležitosti, podporiť a zabezpečiť ich využitie a zvýšiť sociálno-ekonomickú úroveň života na vidieku. Ďalšími cieľmi je účasť občanov na rozhodovaní, rozvoj občianskeho života, ochrana životného prostredia, duchovných a kultúrnych aktivít, podpora podnikania a služieb, rozvoj infraštruktúry, cezhraničná spolupráca a ďalšie.
Myjavská veža kostola foto: mapio.net
Územie Kopaničiarsky región ( MAS) sa rozkladá z veľkej časti v Myjavskej pahorkatine, na severe v Bielych Karpatoch a na juhovýchode sú to zase Malé Karpaty a na východe aj Považské Podolie.
Gazdovský dvor v Turej Lúke foto: myjava.sk
Tento kraj je typickým predstaviteľom územia s rozptýleným osídlením. V samotnom regióne sa nachádza niekoľko stoviek kopaníc, situovaných často krát na veľmi odľahlých miestach s ešte tradičnými domami s typickou architektúrou z prelomu zo začiatku 20. storočia. Neodmysliteľnou črtou regiónu je teda silné uchovávanie kultúrneho dedičstva v podobe folklórnych skupín, tradičného folklórneho festivalu a množstvo ďalších kultúrno-spoločenských aktivít.
Vyhliadková veža Poľana v Brestovci foto: nazahori.sk
zdroj info: kopaniciarskyregion.sk