SHMÚ varuje pred silnými mrazmi a vytváraním snehových závejov na území celého Slovenska až do konca februára.
Predpoveď počasia pre Záhorie a Myjavské Kopanice
(Senica, Skalica, Malacky, Myjava, Brezová p.Bradlom)
na 23.2. noc a 24.2. a 25.2.2018 (sobota- nedeľa)
Jasno až polooblačno, prechodne až zamračené. Miestami len ojedinele sneženie.
Denná teplota od -1 stupňov do -8 stupňov, nočná teplota od -3 stupňov do -12 až -14 stupňov.
Prevažne severný vietor do 35, v nárazoch do 60 km/h a ojedinele snehové jazyky.
Výrazné mínusové teploty ,nárazový vietor a tvorba závejov predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity
(doprava, pohyb osôb, infraštruktúra ,…)
zdroj: NaZahori.sk
Cez víkend sa výrazne ochladí a mrznúť bude celý budúci týždeň. Môže za to arktický vzduch, ktorý na Slovensko príde zo severovýchodu.
Peter Jurčovič meteorológ
Do soboty sa nič zvláštne diať nebude. Veď -12 stupňov v noci na severe Slovenska nie je výnimočné.
Lenže cez víkend k nám dorazí arktický vzduch. Vo Švédsku je v noci aj -37 stupňov a to ide rovno k nám.
zdroj: nazahori.sk
Pavel Faško klimatológ
Najchladnejším zimným mesiacom v dlhodobom priemere, za obdobie 30 rokov, je na väčšine územia Slovenska január. Taký bol aj vlani. To však neznamená, že v jednotlivých zimách nemôže byť najchladnejším mesiacom február.
Strácajú sa aj typické 4 ročné obdobia – jar, leto, jeseň, zima. Príčinu treba hľadať aj v tom, že štandardné schémy prúdenia vzduchu v Európe nefungujú tak ako v minulosti. Zvyšuje sa sklon k anomáliám.
U nás na severnej pologuli sa najviac otepľujú najvyššie zemepisné šírky. Morský ľad v Severnom ľadovom oceáne ustupuje. Takže sa zásadne zmenšuje teplotný kontrast medzi najvyššími a najnižšími zemepisnými šírkami.
Pribúdajú zimy s častými a niekedy aj výraznými teplotnými výkyvmi. Do vysokých zemepisných šírok viac preniká teplý vzduch: Špicbergy koncom roka 2016 ostali dlho nezamrznuté a nezasnežené.
Naopak, studený vzduch sa dostáva do nízkych zemepisných šírok, napríklad na severných okrajoch Sahary sneží, naposledy teraz v januári. Od pocitovej teploty sa odvíja teplotný komfort človeka.
Je dôležité, či fúka, alebo nie, či je vlhko, alebo sucho, či je hmla, alebo svieti slnko. Nepríjemná je kombinácia nízka teplota vzduchu, silný vietor a vlhko. Ak vzrastie rýchlosť vetra o 1 m za sekundu, pocitová teplota sa zníži cca o 1 °C.
zdroj: blesk.cz
Pavol Zaujec meteorológ
Zmysluplná predpoveď sa dá urobiť spravidla na 5 až 7 dní. Sú obdobia v roku, keď je problematické urobiť spoľahlivú predpoveď aj na kratšie obdobie, dokonca pri hraničných situáciách aj na 24 hodín dopredu.
Naopak, pri ustálenej situácii sa dá prognóza natiahnuť na 10 dní, prípadne až na 2 týždne. Počasie ovplyvňuje to, že v spodnej vrstve atmosféry, v troposfére, prebiehajú neustále fyzikálne procesy, ktoré vplývajú na poveternostnú situáciu.
Ani naj dokonalejšie numerické modely pre rôzne objektívne a aj subjektívne dôvody nedokážu matematicky spracovať deje v atmosfére tak, aby sa nedopustili istých chybičiek, resp. nepresností.
Fyzikálne procesy v atmosfére sú také zložité, že nie je v ľudských silách ich matematicky popísať a vygenerovať bezchybne na dlhšie obdobie.
zdroj: shmu.sk a .pluska.sk