Primátor Juraj Říha deklaroval za Malacky pripravenosť pripojiť sa k projektu.
Výchova k zručnosti s stane súčasťou vyučovania na niektorom z pracovísk našej materskej školy. Technická škôlka v Malackách by sa mala stať realitou od septembra 2018.
foto: malacky.sk
Vezmeme si hoblík, pílku, zahráme sa ešte chvíľku… Hra Kolo, kolo mlynské patrí k základnej výbave každého škôlkára. Iste si ju viete v mysli vybaviť: pri slovách o hoblíku a pílke deti napodobňujú prácu s týmito nástrojmi.
Od nového školského roka si to budú môcť aj naozaj vyskúšať. Malacky sa totiž pripájajú k projektu technickej škôlky.
Čo si máme pod tým predstaviť?
„Je to vlastne návrat ku Komenského princípu škola hrou, spájanie konkrétneho s abstraktným,“ vysvetľuje garantka projektu, bývalá predsedníčka vlády SR profesorka Iveta Radičová.
Iveta Radičova foto: lidovky.cz
Koncept technickej škôlky prišla osobne predstaviť do Malaciek: „Deti sa veľmi hravou a nenásilnou formou učia, ako fungujú veci okolo nás. Ide o rozvíjanie nielen technickej zručnosti, ale predovšetkým logiky a matematiky, ktoré v bežnom živote potrebuje každý z nás. Po 3 a pol roku fungovania projektu na Slovensku môžem smelo povedať, že máme vynikajúce výsledky. Deti sú sebavedomé, vedia rozmýšľať v súvislostiach a rozvíja sa ich osobnosť.“
Technické škôlky u nás vznikli podľa vzoru z Českej republiky, kde ich za 7 rokov vyrástli už desiatky. Na Slovensku fungujú napríklad v Poprade, Lučenci, Prievidzi či Trnave.
„Škôlkári dostanú do triedy „dielničku“ a rôzne nástroje. Pod vedením zaškolených učiteliek zatĺkajú klince, hobľujú dosky, ale dokonca stavajú aj mosty či lietadlá,“ povedal Peter Beck zo spoločnosti Edymax, ktorá projekt realizuje.
zdroj: malacky.sk