Bratislavský samosprávny kraj (BSK) sa intenzívne venuje digitalizácii historických pokladov, ktoré nám pripomínajú bohaté kultúrne dedičstvo našej oblasti. Nedávno sa ich digitalizačno-dokumentačné a publikačné oddelenie zameralo na jedinečné remeselné náradie a svadobné truhlice pochádzajúce z obce Závod. Informovala o tom Bratislavská župa.
Zachytenie tradičných remesiel
V prvej fáze sa digitalizačno-dokumentačné a publikačné oddelenie sústredilo na pracovné náradie zo začiatku 20. storočia. Zbierka obsahuje rôzne druhy nástrojov používaných pri práci s drevom, ako sú dláta, mierky, nebožce, sekerky a porizy. Tieto artefakty svedčia o remeselnej zručnosti a tradičných postupoch našich predkov.
Vďaka nadšeným zberateľom, ktorí si uvedomujú historickú hodnotu týchto predmetov, bolo možné celý proces realizovať. Okrem tesárskeho náradia boli zdokumentované aj stolárske nástroje pôvodne pochádzajúce z habánskeho dvora v Malých Levároch.
Maľované svadobné truhlice
Druhá časť dokumentácie sa zameriava na maľované truhlice, neodmysliteľnú súčasť svadobnej výbavy nevesty. Slúžili na uskladnenie odevov a bytového textilu. Ich zdokumentovanie prispieva k uchovaniu kultúrneho dedičstva regiónu.
Prístupné pre verejnosť
Všetky zdokumentované artefakty budú čoskoro sprístupnené na portáli pamatkraja.sk. Návštevníci si tak budú môcť podrobne prezrieť remeselnú zručnosť a kultúrne bohatstvo oblasti.
Malokarpatské osvetové stredisko v Modre svojimi aktivitami prispieva k zachovaniu histórie pre ďalšie generácie. Digitalizácia umožňuje sprístupniť toto dedičstvo širokej verejnosti a zvyšuje povedomie o tradičných remeslách a zvykoch našich predkov.