Pred novou sezónou prepla hádzaná na Záhorí na vyšší rýchlostný stupeň. Postarali sa o to kluby z Malaciek a Stupavy, ktoré sa dohodli na vzniku spoločného klubu pod názvom Záhoráci Stupava/Malacky.
Vďaka tomu dokázali dať dohromady konkurencieschopný tím, ktorý si zahrá najvyššiu hádzanársku súťaž. „Do prípravy sme vstúpili so skromnými cieľmi. Za prvé sme nováčikom súťaže a za druhé máme mladé mužstvo. Kožu však nepredáme lacno a chceme v niektorých zápasoch bodovať. Predstava je umiestnenie niekde v strede tabuľky, okolo 7.-8. miesta. Dôležité bude víťaziť v dueloch s rovnocennými súpermi,“ predstavil plány do sezóny tréner a manažér mužstva Rudolf Draškovič.
Na predchádzajúce dve sezóny nadviaže na Záhorí jeden z najskúsenejších hráčov mužstva Marián Jaššo. „Obe covidové sezóny som na naliehanie trénera pomohol Stupave. Keďže som s jedným z trénerov aj hrával, kývol som na spoluprácu aj v extraligových vodách. Tým, že drvivá väčšina hráčov sú mladí a draví chalani, ktorí chcú na sebe makať, vidím tam veľkú perspektívu,“ poskytol svoj pohľad na mužstvo pivot, z ktorého 198 centimetrov výšky a 105 kíl živej váhy ide rešpekt.
Zároveň sa od neho pri jeho veku očakáva, že práve on bude jedným z ťahúňov mužstva, ak by na neho doľahla čierna chvíľka. „Je nás tu zopár, ktorí už máme skúsenosti s extraligou. Ak sa to dobre skĺbi, mohli by sme byť konkurencieschopný tím. S trénermi sme to preberali, že sme tu trojica skúsených hráčov, ktorá by mala potiahnuť tím na ihrisku v zložitých situáciách, aby sme chalanov namotivovali, aby sa nezložili pri prípadnom neúspechu a bojovali v každom stretnutí až do konca,“ doplnil 35-ročný odchovane Rapidu Bratislava.
Napriek tomu, že Stupava a Malacky mali spoločný hádzanársky projekt, ísť do toho v oboch kategóriách dospelých je už podstatne náročnejšia záležitosť. „Na kooperácii sme sa s kolegom Borisom Sivákom z Malaciek dohodli veľmi rýchlo. Riešili sme to najskôr medzi mužmi v oboch kluboch, tí boli za. Dali sme si na papier veci, podpísali sme zmluvu a ideme do toho. V nemeckej Bundeslige je to pomerne bežná vec. Buď sa spoja dvaja silní sponzori alebo dve mestá a potom sa snažia dotiahnuť ďalších sponzorov a marketingovo z tejto spolupráce ťažiť. Prečo by sme do toho nemali ísť aj my. Povedali sme si, buď urobíme krok vpred alebo dva vzad. Ja aj Boris tomu veríme, slovo dalo slovo a išli sme do toho,“ ozrejmil na Slovensku netradičný krok tréner.
V tíme je množstvo mladších hráčov. „Postavené to máme na vlastných odchovancoch. Čo sa týka skúseností, máme troch hráčov nad 30 rokov, od mladíkov čakáme dravosť a bitku o dobrý výsledok. Očakávame predovšetkým, že sa hráči a tým aj celý kolektív budú počas sezóny neustále posúvať dopredu,“ doplnil tréner mužstva.
So spoločným mužstvom Stupavy a Malaciek má z dorasteneckých kategórií skúsenosti viacero hráčov novovzniknutého klubu. „V prvom rade som rád, že sa dala dohromady stará partia, ktorá spolu hrala už v dorasteneckých kategóriách. Verím, že budeme aj v najvyššej súťaži úspešní a pobijeme sa o stred tabuľky. V súčasnosti sa pripravujeme v rámci letnej prípravy, ktorú asi málokto má rád, ale zatiaľ sa snažíme a myslím, že nám to celkom ide,“ ozrejmil Marián Valachovič.
“Očakávam, že sa pobijeme o hornú polovicu tabuľky. Verím, že umiestnenie do šiesteho miesta by sa mohlo podariť. To, že budeme hrať proti skúsenejším hráčom nevnímam ako hendikep. Máme už zo zápasov skúsenosti aj proti takýmto mužstvám a dokázali sme súboje s takýmito súpermi otočiť, keď sme dominovali našou rýchlosťou, dravosťou a kondíciou. Práve na kondícii v súčasnosti pracujeme. Letnú prípravu síce nemám moc v obľube, ale dá sa zvládnuť, keďže takúto prípravu sme pod súčasným trénerom už v minulosti absolvovali,“ doplnil ďalší z mladšej generácie Juraj Rybár.
V súčasnej dobe bolo treba aj odvahu na to, aby sa mužstvo dokázalo prihlásiť do najvyššej súťaže. Aké plusy prevládali, že sa klub rozhodol pre účasť v Nike Handball Extralige? „Rozhodlo to, že môžeme fungovať. Päť profesionálnych súťaží má výnimku a my chceme fungovať. Rok pauzy je strašne dlhá doba a aj preto sme do toho išli nielen s mužmi, ale aj so ženami. Nás ten rok stál strašne veľa. Mnohí hráči skončili a nielen tí čo hrali za mužov, ale aj tí, ktorých čakal prechod do mužskej kategórie z dorastu. Okrem toho my potrebujeme kvôli pretrvaniu záujmu u mládeže ale aj kvôli sponzorom hrať. Môže sa stať, že sa to opäť preruší, ale my už nemôžeme svoju činnosť prerušiť opäť. Nemôžeme si dovoliť, aby hráči a hráčky stratili motiváciu a berieme to ako výzvu aj keď to bude náročné,“ vysvetlil dôvod účasti v najvyššej súťaži Draškovič.
Záhoráci budú mať v súťažiach až dve mužstvá, keď béčko bude hrať v I. lige. „Ide o to, aby boli hráči motivovaní. Niekto bude v tíme extraligy a neprejaví dostatok snahy, môže ísť o súťaž nižšie. Ale platí to aj naopak, chalan z I. ligy, ak na sebe pracuje a vyniká v nej, môže plynule preskočiť do extraligy,“ kvituje ľavá spojka tímu Jaroslav Petráš fakt, že klub bude mať až dve mužstvá v kategórii mužov.
Ako doplnil, spojenie dvoch klubov vidí pozitívne. „Posledné sezóny hrali Stupava aj Malacky o špicu I. ligy a spojenie bolo logickým vyústením. Osvedčilo sa už v dorasteneckých kategóriách. Stupava má to, čo chýba Malackám a naopak, Malacky doplnil Stupavu tým, čo chýba zase jej. O hráčov oboch klubov bol záujem aj v extralige a ak bude najvyššia súťaž na Záhorí, nebudú musieť odchádzať. Je to aj motivačný faktor pre žiakov a dorastencov, ktorí vidia možnosť dostať sa do extraligy. Teraz sa musíme snažiť, aby bol projekt úspešný,“ vypočítal výhody spojenia hráč, ktorý má síce ešte ďaleko do tridsiatky, ale aj tak patrí k tomu najskúsenejšiemu, čo novovznikajúci klub má.
Nedá sa vyhnúť ani téme financií, čo je v súčasnom športe alfa a omega dobre fungujúceho klubu. „Sezónu máme vykrytú dopredu, takže nám nehrozí, že v novembri či decembri budeme naháňať chýbajúce financie. Čo sa nám podarí získať navyše, pôjde do plusu a na zlepšenie podmienok. S hráčmi sme už takisto dohodnutí a obe strany vieme, na čom sme. Takže nejdeme do žiadneho rizika,“ doplnil pozitívnu informáciu Draškovič.
A na záver informácia, ak si niekto myslí, že hrať prvú ligu v hádzanej je to isté ako futbal či hokej. Na rozdiel od spomínaných športov, o viacerých hádzanárskych kluboch sa nedá povedať, že hráči nemusia mať ďalšie zamestnanie. „Na Slovensku je ťažké sa živiť ako profesionál, ak by sa nám to podarilo, budeme veľmi radi. Chalani samozrejme niečo dostanú, ale ako sa ľudovo hovorí, je to tak na kávu,“ zakončil s úsmevom tréner a manažér v jednej osobe.