V Múzeu Slovenských národných rád (SNR) v Myjave sa 19. septembra 2018 uskutočnili oslavy pri príležitosti 170. výročia vzniku prvej Slovenskej národnej rady.
Program osláv, ktorých sa zúčastnil aj predseda parlamentu Andrej Danko a predseda Matice slovenskej Marián Gešper, sa začal prehliadkou historického sprievodu.
Pozvaní hostia následne položili vence pri Pamätníku „Väzba rokov“. Súčasťou osláv boli aj vystúpenia folklórnych súborov.
Účastníci spomienkovej akcie mali možnosť vidieť ajautentickú rekonštrukciu vyhlásenia nezávislosti slovenského národa.Z Myjavy sa potom sprievod presunul do obce Poriadie na kopanice u Klasovitých, kde sa odohrala posledná bitka septembrovej výpravy v roku 1848, položili vence k pamätníku tejto bitky, pri ktorej zahynulo 12 povstalcov a 18 bolo zajatých.
fotogaléria: Róbert Fritz
Prvá Slovenská národná rada
Bol to vrcholný národný orgán, ktorý vytvorili vo Viedni 15. – 16. 9. 1848 (pamätná tabuľa pri Karlskirche) pod vedením Ľudovíta Štúra, Jozefa Miloslava Hurbana a Michala Miloslava Hodžu. Organizovala Slovenské povstanie v rokoch 1848 – 1849 v rámci revolúcie 1848/49, ako aj výkonnú moc na územiach Slovenska obsadených spojenými slovensko-rakúskymi jednotkami v boji proti Maďarom. Bola prvým slovenským národným reprezentačným politickým orgánom.
História
Na území Slovenska prvá Slovenská národná rada po prvý raz zasadala v dome pani Anny Koléniovej na Myjave. 19. septembra 1848 sa tam v rámci tzv. prvej dobrovoľníckej výpravy (z Viedne cez Moravu na Slovensko) konalo prvé národné zhromaždenie Slovákov, na ktorom bola ústami Ľudovíta Štúra vyhlásená nezávislosť národa slovenského od Uhorska. Toto nezávisle spravované územie však bolo obmedzené len na okolie Myjavy a po niekoľkých dňoch boli dobrovoľníci (dočasne) porazení. Po potlačení revolúcie orgán na jeseň 1849 zanikol.
zdroj wikipedia.org